Patrol znaczy bezpieczeństwo
Kategoria: misje

25 kwietnia 2011 roku razem z afgańską policją i wojskiem, 4. pluton 1. kompanii piechoty zmotoryzowanej (1. kpzmot) zgrupowania bojowego Alpha (ZB A) udał się kilkadziesiąt kilometrów na południe od bazy Ghazni, w okolice miejscowości Qualah-ye Arezo i zorganizował tymczasowe posterunki kontrolne. IX zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie tworzyli głównie żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej „Czarnej Dywizji”.

Patrolowanie rejonu odpowiedzialności jest jednym z podstawowych zadań, jakie wykonują żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Fot. mjr Sz. Głuszczak/11LDPanc.
Podczas wykonywania zadania wysiłki żołnierzy na ziemi wspierali piloci z Samodzielnej Grupy Powietrzno-Szturmwej z 49. Pułku Śmigłowców Bojowych z Pruszcza Gdańskiego. Fot. mjr Sz. Głuszczak/11LDPanc.
W trakcie każdego patrolu żołnierze zbierają dane biometryczne, które są magazynowane w koalicyjnej bazie danych i pozwalają identyfikować niebezpiecznych rebeliantów. Fot. mjr Sz. Głuszczak/11LDPanc.
Prowadzona w ramach operacji pod kryptonimem „Fuse” misja polegała na zakłóceniu swobody manewru przeciwnika na głównych szlakach komunikacyjnych. Fot. mjr Sz. Głuszczak/11LDPanc.
Celem nadrzędnym prowadzonej działalności operacyjnej jest zapewnienie bezpieczeństwa nie tyko dla żołnierzy, ale przede wszystkim dla mieszkańców prowincji. Fot. mjr Sz. Głuszczak/11LDPanc.
W bazie Vulcan do polskiego patrolu dołączyli przedstawiciele 1. kandaku 3 brygady 203. korpusu afgańskiej armii oraz lokalna policja. Byli oni odpowiedzialni za bezpośrednie wykonywanie zatrzymań i przeszukań. Niemalże każdemu wyjazdowi poza bazę Polakom towarzyszą afgańskie siły bezpieczeństwa. Jest to dla nich doskonała okazja do nauki i podnoszenia swoich umiejętności. Fot. mjr Sz. Głuszczak/11LDPanc.
Głównym celem organizowania wspólnych posterunków była kontrola motocyklistów. Niemniej ważny jednak był fakt, że żołnierze zaznaczyli swoją obecność w miejscach, w których do tej pory, w ramach IX zmiany nie byli. Fot. mjr Sz. Głuszczak/11LDPanc.
Motywacja – na to zawsze jest chwila przed wyjazdem patrolu poza bazę. Fot. mjr Sz. Głuszczak/11LDPanc.
Każde podejrzane miejsce na drodze przejazdu patrolu wymaga dokładnego sprawdzenia i wyeliminowania ewentualnego zagrożenia. A takiego w Afganistanie nie brakuje. Fot. mjr Sz. Głuszczak/11LDPanc.
Polscy żołnierze pomagają Afgańczykom w trakcie organizacji posterunków kontrolnych oraz wskazują elementy wymagające poprawy. Kiedyś wojska NATO wyjadą z Ghazni i wtedy wszystko, czego się nauczą podczas wspólnych zadań pozwoli im sprawnie przejąć odpowiedzialność za swoją prowincję. Obserwacja jest najlepszym środkiem rozpoznawczym podczas ubezpieczenia posterunku kontrolnego. Fot. mjr Sz. Głuszczak/11LDPanc.
Dzieci towarzyszą każdemu przejazdowi żołnierzy koalicji NATO-ISAF po drogach Afganistanu. Fot. mjr Sz. Głuszczak/11LDPanc.