Rosną szeregi NSR
Kategoria: wojska lądowe

Ponad 6,6 tysiąca żołnierzy ukończyło dotychczas służbę przygotowawczą do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) w centrach szkolenia Wojsk Lądowych. Już wkrótce dołączy do nich blisko 700 kolejnych żołnierzy, którzy właśnie zakończyli pierwszy okres szkolenia – szkolenie podstawowe.

W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (CSWL) w Poznaniu, w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia (CSAiU) w Toruniu, w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych (CSWInżIChem) we Wrocławiu oraz w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI) w Zegrzu, 31 lipca zakończył się egzamin kończący szkolenie podstawowe blisko 700 elewów-żołnierzy II-go w tym roku turnusu służby przygotowawczej do NSR. Fot. mjr Michał Romańczuk/Wydział Prasowy DWLąd.
Tym samym dobiegł końca pierwszy etap 4-miesięcznego szkolenia przyszłych rezerwistów. Fot. mjr Michał Romańczuk/Wydział Prasowy DWLąd.
Egzamin podsumowujący szkolenie podstawowe składa się z części teoretycznej (test wiedzy) oraz praktycznej, z zakresu przedmiotów określonych Programem Szkolenia Podstawowego Sił Zbrojnych RP, takich jak łączność, regulaminy, obrona przed bronią masowego rażenia oraz taktyka. Fot. mjr Michał Romańczuk/Wydział Prasowy DWLąd.
Część praktyczna obejmuje egzamin z wychowania fizycznego, strzelanie z karabinka kbk AKMS oraz pętlę taktyczną. Fot. mjr Michał Romańczuk/Wydział Prasowy DWLąd.
Elewów czeka teraz miesiąc szkolenia specjalistycznego, w czasie którego zdobędą wiedzę oraz umiejętności wymagane dla nadanej im wcześniej specjalności wojskowej. Przyszli rezerwiści otrzymają również możliwość podpisania kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach NSR. Fot. mjr Michał Romańczuk/Wydział Prasowy DWLąd.
Szkolenie pierwszego w historii Sił Zbrojnych RP turnusu służby przygotowawczej do NSR rozpoczęło się w październiku 2010 roku. Dotychczas w centrach szkolenia Wojsk Lądowych zakończyło się osiem turnusów na potrzeby korpusu szeregowych (trzy w 2010, cztery w 2011 roku) oraz jeden na potrzeby korpusu podoficerów (w 2012). Fot. mjr Michał Romańczuk/Wydział Prasowy DWLąd.
W sumie szkolenie ukończyło 6682 żołnierzy, z których 4077 jeszcze w czasie pobytu w centrach podpisało kontrakty na wykonywanie obowiązków w ramach NSR. Fot. mjr Michał Romańczuk/Wydział Prasowy DWLąd.
Szkolenie żołnierzy II-go w tym roku turnusu zakończy się 31 sierpnia, a już 3 września ponad 1000 ochotników stawi się w centrach w ramach III-go turnusu. Fot. mjr Michał Romańczuk/Wydział Prasowy DWLąd.
Fot. mjr Michał Romańczuk/Wydział Prasowy DWLąd.
Fot. mjr Michał Romańczuk/Wydział Prasowy DWLąd.
Fot. mjr Michał Romańczuk/Wydział Prasowy DWLąd.
Fot. mjr Michał Romańczuk/Wydział Prasowy DWLąd.
Fot. mjr Michał Romańczuk/Wydział Prasowy DWLąd.