Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych w Świętoszowie
Kategoria: uroczystości

W Świętoszowie w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej (10BKPanc.) odbyły się centralne obchody święta Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych oraz „Dnia Czołgisty”. Podczas zbiórki żołnierzom brygady zostały wręczone medale, m.in. prawie 700 Gwiazd Iraku i Afganistanu oraz puchary i wyróżnienia dla najlepszych drużyn zmechanizowanych (zmotoryzowanych) oraz załóg czołgów, uczestniczących w zakończonych niedawno zawodach użyteczno-bojowych.

Wojska Pancerne i Zmechanizowane przeznaczone są głównie do odpierania uderzeń zgrupowań pancerno - zmechanizowanych. Fot. mjr Szczepan Głuszczak/11LDKPanc.
Przewidywane są również do wykonywania zwrotów zaczepnych celem odzyskania utraconego terenu oraz prowadzenia działań na rzecz wsparcia pokoju. Fot. mjr Szczepan Głuszczak/11LDKPanc.
W związku z powietrzno - lądowym charakterem przyszłego pola walki, wojska pancerne i zmechanizowane przygotowane są również do zwalczania środków napadu powietrznego (w tym zwłaszcza śmigłowców bojowych) i walki z formacjami aeromobilnymi przeciwnika.
Na wyposażeniu tych jednostek znajdują się czołgi T-72, PT-91, Leopard 2A-4, bojowe wozy piechoty (BWP-1), kołowe transportery opancerzone KTO "Rosomak" oraz inny sprzęt specjalistyczny. Fot. mjr Szczepan Głuszczak/11LDKPanc.
Gospodarzem tegorocznego święta po raz kolejny była 11. Dywizja Kawalerii Pancernej, która jest największym związkiem taktycznym Wojska Polskiego, jedynym o strukturze pancernej. Fot. mjr Szczepan Głuszczak/11LDKPanc.
Jej oddziały wyposażone są w najnowszy sprzęt, m.in. w czołgi Leopard 2A4 oraz kołowe transportery opancerzone Rosomak. Fot. mjr Szczepan Głuszczak/11LDKPanc.
W ciągu ostatnich kilku lat żołnierze „Czarnej Dywizji” brali udział w wielu operacjach i misjach poza granicami kraju. Fot. mjr Szczepan Głuszczak/11LDKPanc.
Ostatnio pełnili roczną służbę w ramach VIII i IX zmiany Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie, ale obecni byli również w Czadzie, Iraku i na Bałkanach. Fot. mjr Szczepan Głuszczak/11LDKPanc.
Fot. mjr Szczepan Głuszczak/11LDKPanc.
Fot. mjr Szczepan Głuszczak/11LDKPanc.
Fot. mjr Szczepan Głuszczak/11LDKPanc.
Fot. mjr Szczepan Głuszczak/11LDKPanc.
Fot. mjr Szczepan Głuszczak/11LDKPanc.
Fot. mjr Szczepan Głuszczak/11LDKPanc.